Ponúkame komentovanú prehliadku alebo audio sprievodcu v slovenskom a anglickom jazyku.
Súčasťou prehliadky sú video-
Ďalej naša Mapa
Ponúkame komentovanú prehliadku alebo audio sprievodcu v slovenskom a anglickom jazyku.
Súčasťou prehliadky sú video-
Ďalej naša Mapa
Adresa expozície: Moyzesova 24
Kapacita: max 30 osôb (v prípade väčšej skupiny nás kontaktujte)
Dĺžka: približne 1 hod 30 min
Jazyk: SK, EN
Otváracie hodiny
Cenník
V budove súčasnej Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach na Pribinovej 1 máme expozíciu, ktorá sa venuje bývalej krajskej väznici ŠtB. Približujeme tvrdé praktiky vypočúvania a celý systém nezákonnosti vykonávaných na politických väzňoch.
Povieme vám základné fakty, ukážeme 3D model budovy väznice a zachovanú celu samotku.
Adresa expozície: Pribinova 1, budova Štátnej vedeckej knižnice
Kapacita: max 25 osôb (v prípade väčšej skupiny nás kontaktujte)
Dĺžka: 1 hod
Jazyk: SK
Vstupy: Po-Pia o 8:00, 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 – potrebné zarezervovať 1 deň vopred telefonicky alebo e-mailom
Výstava „Samizdatové dielo Jána Chryzostoma Korca“ vznikla pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia. Biskup – robotník J. Ch. Korec počas komunistického režimu, aj napriek prenasledovaniu, väzeniu a ťažkým podmienkam, vytvoril najrozsiahlejšie dielo samizdatovej literatúry na Slovensku.
Jeho neoficiálna edícia Knižnica viery zahŕňa bezmála sedemdesiat titulov, ktoré sa tajne tlačili doma i v zahraničí. Korec písal o teológii, filozofii, histórii aj prírodných vedách, a jeho diela sa stali symbolom odporu voči totalite.
Výstava je určená nielen generácií, ktorá bola aktívna v danom období. Prídite aj s deťmi a vnúčatami. Je našou povinnosťou povedať im v akej dobe sme žili aj kto bol J. Ch. Korec.
Sprístupnená verejnosti je od 10. 10. 2024 do 30. 11. 2024 na Barokovom nádvorí v Univerzitnej knižnici v Bratislave na Ventúrskej 11.
Adresa výstavy: Univerzitná knižnica v Bratislave (Barokové nádvorie), Ventúrska 11.
Jazyk: SK
Trvanie: od 10. 10. 2024 do 30. 11. 2024
Vstup: voľný
Výstava “Samizdat v boji za slobodu” predstavuje fenomén samizdatu v období normalizácie na Slovensku. Prostredníctvom dobových materiálov a svedectiev približuje technické aspekty tvorby a distribúcie samizdatov, ako aj úlohu jednotlivcov a sietí v ich šírení.
Návštevníci sa dozvedia o rozličných spôsoboch tlače, od pracného prepisovania na písacom stroji až po sofistikovanejšie techniky ako cyklostyl a ofset. Dozvedia sa o vzniku a fungovaní podzemných tlačiarní, ktoré zabezpečovali produkciu väčšieho množstva samizdatových materiálov.
Výstava poukazuje aj na dôležitosť distribučných sietí, ktoré umožňovali šírenie samizdatov napriek riziku perzekúcií. Predstavuje osobné siete, rodinné a vysokoškolské štruktúry, ako aj rozsiahlu celoslovenskú sieť, ktorá spájala aktivistov po celom Slovensku.
Je pripomienkou odvahy a vytrvalosti ľudí, ktorí sa v ťažkých časoch zasadzovali za slobodu slova a šírenie informácií.
Adresa výstavy: Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, Regionálne oddelenie, Hlavná ul. 48, Košice
Jazyk: SK
Trvanie: od 18. 11. 2024 do 31. 1. 2025
Vstup: voľný