Nádej nájdená v utrpení

Veľkolepá výstava otvorená ku prílezitosti dňa obetí komunizmu na Slovensku umožňuje nahliadnuť pod pokrievku príbehov väznených a mučených preživších

Musíme si byť vedomí skutočnosťami o našej histórii. Musíme zabrániť, aby sa zlé veci nekontrolovateľne opakovali.

Pavol Hric, riaditeľ múzea
Interaktívna výstava
Premietanie obetí komunizmu
Kinosála

Hlavná expozícia je umiestnená v suteréne pravej časti budovy. Výstavný priestor je rozdelený predelovými stenami na ktorých sú umiestnené panely s kategóriami prezekvovaných osôb. V každej časti je umiestnený TV prijímač s vysielačom na ktorom sa premietajú príbehy obetí komunizmu.

Na štyroch TV obrazovkách je možné prezrieť 8 kategórií príbehov. Na centrálnej stene sa pomocou projektora zobrazujú mená odsúdených za politické trestné činy po jednotlivých krajoch, okresoch a obciach. Mená sú zobrazované v dvoch stĺpcoch a celková dĺžka videí je 12 hodín.

Kinosála slúži na premietanie krátkych dokumentov. Zároveň je to aj učebňa, v ktorej sa môže prebrať niektorá téma z výstavy alebo príbeh, ktorý si návštevníci vypočujú a môžu spolu so sprievodcom prediskutovať. Pri úvodných prehliadkach sa v tejto prezentuje interaktívna mapa, na ktorej je možné nájsť konkrétnu obec aj zoznam perzekvovaných osôb.

Tajné vydávanie, rozmnožovanie a rozširovanie kníh a periodík, ktoré boli zakázané.

Knižnica samizdatu –Rudofa Fibyho obsahuje zbierky periodického samizdatu, samizdatové knihy a písomnosti a obsahuje aj exilovú literatúru, ktorá  počas komunizmu bola zakázaná a pašovala sa zo zahraničia

V knižnici sa nachádzajú aj audio nahrávky, či zo zahraničného vysielania rozhlasu, ale aj nahrávky z rozličných bytových prednášok, či kázni. Špeciálnou zbierkou sú videokazety zahraničných filmov so samizdatovým videodabingom.

K Múzeu priamo nepatrí štúdio, ktoré vybudovala spoločnosť Creativ Pro, ale na základe dohody je možné využívať toto štúdio na organizovanie diskusií s historikmi, alebo so svedkami perzekúcií. V uvedenom štúdiu prebehlo aj otvorenie Múzea obetí komunizmu 24. júna 2021.

O nás

V roku 2019 sa zrodila myšlienka, že samizdat vznikal ako prejav túžby po slobode, ale je potrebné hovoriť aj o období neslobody. Komunizmus je však veľmi zložitá téma a vidíme, že publikácie o ňom majú často veľmi široký rozsah – od ideológie, cez propagandu, životný štýl, nakupovanie, školy, politický systém a pod. Myšlienka – pozrieť sa na komunizmus z pohľadu obetí sa nám zdá najdôležitejšia. . Cez pohľad na perzekvovanú osobu sa dá pochopiť najviac, aký neľudský bol režim k svojim občanom. Hovoriť o lacnom mlieku, hospodárení v družstvách, či iných sociálnych „vymoženostiach“, keď boli státisíce ľudí kruto prenasledovaní, sa zdá byť neprimerané.
Ani téma o zločinoch a zločincoch komunizmu nie je pre nás prioritnou. Ide nám o poznanie tých, ktorí dokázali znášať všetky príkoria a často nepochopení svojím okolím stáli pevne na strane dobra a pravdy. Dokázali znášať nevyhnutné utrpenie a našli zmysel svojho života aj napriek nepriaznivým vonkajším podmienkam.
Príbehy obetí komunizmu je potrebné odkrývať, spoznávať vzdať im úctu a poučiť sa z nich. Múzeum k tomu dáva veľkú príležitosť.

Kontakt

 

Otváracie hodiny

Pon – Pia: 8:00 – 15:00
pred Vašou návštevou nás neváhajte kontaktovať

Adresa

Moyzesova 24, Košice 040 01, Slovenská republika

Telefón

+421 948 062 054

Email

office@mok.sk

Naši partneri

Hovoria o nás

V Košiciach vzniklo ako súkromná iniciatíva múzeum, prvé svojho druhu na Slovensku, ktoré si pripomína obete komunistických represálií a čistiek.

Andrej Bán, Denník N, 25. júna 2021

Košice predbehli Bratislavu. Majú prvé Múzeum obetí komunizmu. Pri vchode čaká návštevníka nápis: Obete komunizmu nám pripravili cestu k dnešnej slobode. Ale až keď prejde celým múzeom, tak pocíti závažnosť tých slov.

František Mikloško, Štandard, 25. júna 2021

Po odchode tankov to trvalo 32 rokov. Východ má vlastné múzeum obetí komunizmu. Nájdite si medzi nimi vašich príbuzných.

Lenka Haniková, Judita Čermáková, Korzár Košice, 29. jún 2021